Danışmanlık, Psikoloji, Uzman Klinik Psikolog

Sosyal Anksiyete (Sosyal Fobi) Nedir ?

Sosyal fobi, sosyal ortamda kabul görememe üzerine yoğunlaşır. Örneğin, kişinin “İnsanlar beni sevdiğini göstermiyorlarsa, sevmiyorlar demektir” ya da “Kaygılı bir insan olduğumu fark ederlerse beni dışlarlar” gibi işlevselliği bozan varsayımları vardır. İşlevselliği bozan bu varsayımlardan dolayı normal sosyal etkileşimler, olumsuz olarak algılanır. Örneğin, “Arkadaşımla sohbet ederken etrafına bakınıyor, kesin benden sıkıldı” gibi olumsuz otomatik düşünceler oluşur. Bu olumsuz otomatik düşüncelere bağlı olarak bir takım somatik belirtiler ortaya çıkar. Adrenaline bağlı olarak, yüz kızarması, titreme, çarpıntı, konsantrasyonda bozulma gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin olumsuz yorumlanmasıyla birlikte kaygı daha da artar.

Sıklıkla sosyal fobi yaşayan kişiler dikkat çekmemeye çalışır, göz kontağı kurmaz, alçak sesle konuşur, konuşurken sürekli sözlerini gözden geçirirler. Çünkü en büyük korkuları başkalarının önünde küçük düşmektir.

Kişinin dikkati içe dönüktür. İç gözlem sonucu kendisiyle ilgili edindiği izlenimleri çevrenin izlenimi gibi algılar. Endişe duydukları bir ortama girmeden önce neler olabileceğini ayrıntılı düşünürler. Kötü bir performans ve reddedilme beklentisi vardır. Felaket senaryosu yazarlar ve kendi kendilerinin kaygısını arttırırlar. Bir diyalog, bir olay, bir konuşma bittikten sonra o anları sürekli düşünürler. Sosyal fobiyi diğer kaygı bozukluklarından ayıran en önemli özelliği ise kişinin başkalarının kendisi hakkında ne düşüneceği üzerinde fazla durmasıdır.

Uzm.Kln.Psk.Gizem BOZALP AKGÜN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s